V manualni terapiji uporabljamo tehnike:
- miofascialne relaksacije in manipulacije fascij
- sklepne mobilizacije
- obravnavo miofascialnih prožilnih točk (»trigger points«)
Miofascialna relaksacija in manipulacija fascij
Je tehnika raztezanja mehkega tkiva. Z miofascialno relaksacijo apliciramo stopnjevan razteg na mehko tkivo, ki ga stopnjujemo glede na povratni odgovor organizma vsakega posameznika. S to tehniko dosežemo sprostitev napetosti in omejitev, ki so prisotne v tkivu ter tako optimiziramo dolžino mišičnih vlaken in s tem odstranimo prisotnost nenehnega vleka oz. disfunkcije. Vse te konstantne disfunkcije povzročajo v telesu neravnovesje, ki pa se po določenem času, ko telo ni sposobno dovolj kompenzirati izrazijo z bolečino v mišično-skeletnem sistemu oz. z različnimi obolenji.
Sklepna mobilizacija
Se uporablja pri disfunkciji sklepa, v katerem je omejeno ali zmanjšano znotraj sklepno gibanje s posledičnimi bolečinami in/ali omejenim fiziološkim gibanjem (npr. artroza).
Cilj je ponovno vzpostaviti vse komponente znotraj sklepnega gibanja in s tem omogočiti neboleče, v normalnem obsegu fiziološko gibanje.
Miofascialne prožilne točke ali »trigger points«
So žarišče prekomerne vzdražnosti v napetih skeletnih mišicah in so locirane v mišičnem tkivu in/ali mišični ovojnici. Lokalno mesto miofascialne prožilne točke je na pritisk boleče, bolečina pa se širi stran od mesta pritiska (npr. v glavo, v roko, v nogo, v križ…). Če se bolečina ne širi stran od mesta pritiska potem so to »tendernes« točke.
Miofascialne prožilne točke nastanejo kot posledica akutnih in kroničnih obremenitev mišice.